вівторок, 30 жовтня 2018 р.

Хелловін-2018: коли і як відзначають моторошне свято


Хелловін у 2018 святкуватимуть традиційно у ніч з 31 жовтня на 1 листопада. В Україні це свято з кожним роком набуває все більшої популярності, зокрема, через яскраві традиції.Люди одягаються у страшні костюми на Хелловін і лякають перехожих. Але звідки взялося це свято?

Історія Хелловіну

Хелловін походить від стародавнього кельтського свята жнив та днів мертвих. Традиція виникла понад 2 тисячі років тому. Древні кельти, які жили на території сучасної Великої Британії, ділили рік на дві частини – світлу і темну (літо і зиму). І коли темна частина змінювала світлу (наприкінці жовтня), у кельтів починалися гучні гуляння – Самайн. Традиційними кольорами Хелловіну є чорний, який символізує смерть і темноту ночі, і помаранчевий – символ збору урожаю в році, що минає.
Після прийняття християнства у IX столітті 1 листопада почали відзначати День усіх святих. Дата збіглася із язичницьким Самайном. В англійській мові цей день має назву "All Hallow’s Eve" і якщо скоротити, виходить Halloween.
До США Хелловін привезли емігранти з Великої Британії наприкінці ХІХ століття. Сьогодні наймасовіше у світі цей день відзначають у Великій Британії, Ірландії, США та Канаді. У Сполучених Штатах не будучи державним святом, Хелловін поступається хіба що Різдву за популярністю.

Традиції Хелловіну

Хелловін має численні цікаві традиції, які передаються з року в рік. Діти переодягаються у страшні костюми і ходять по домівках сусідів, випрошуючи солодощі. Усім добре відома знаменита фраза з американських фільмів: "Цукерки або смерть!".
Сьогодні традицію переодягання у страшні костюми перебрали й дорослі. Страхітливий макіаж, костюм привида або якогось чудовиська, а ще краще, щоб на одязі було побільше "крові", моторошний тембр голосу – і ви готові до вечірки на Хелловін! До речі, свято стало в Україні настільки популярним, що вечірки на Хелловін влаштовує чи не кожен паб у Києві та інших великих містах.
На Хелловін також прикрашають домівки гарбузами, штучним павутинням та іншими тематичними декораціями. У такій лячній атмосфері розповідають страхітливі історії та переглядають фільми жахів.
Особливою традицією є вирізання ліхтаря з гарбуза на Хелловін. За легендою, ірландський коваль на ім’я Джек зумів двічі обдурити самого диявола і взяти з нього обіцянку відмовитися від посягання на його душу. Це убезпечувало коваля від потрапляння після смерті в пекло, однак, і в рай він не потрапив і був змушений поневірятися по землі в очікуванні Судного дня. Свій шлях Джек висвітлював шматочком вугілля, який ховав від негоди всередині порожнього гарбуза. Англійською гарбуз зі свічкою всередині так і називається – Jack-o-Lantern, що означає "ліхтар Джека".

Страшні книги: 10 романів і один збірник оповідань до Хеллоуїну

Знайдіть гарбуз Джека, «зробіть» йому очі і зловісний рот, запаліть всередині свічку, заваріть какао, виберіть хеллоувінскую книгу і пориньте в чарівну атмосферу. На ваш вибір: історія Хеллоуїна від Рея Бредбері, детектив від Агати Крісті, класичні ужастики від Ширлі Джексон і Вашингтона Ірвінга, страхітливий Рік Янсі, таємничі Карлос Луїс Сафон і Ренс Ріггс, а також збірник страшних оповідань на чолі зі Стівеном Кінгом.





Рей Бредбері «Переддень всіх святих»



За справжньою атмосферою Хеллоуїна так і хочеться звернутися до американського фантаста Рею Бредбері. «Дерево всіх святих» - це історія про восьми друзях, які відправляються на Свято всіх святих - Хелловін, щоб випросити цукерок. А натомість потрапляють в подорож з істотою Череп-і-Кістки Смерч місцями і часом крізь історію Хеллоуїна. Вони відвідують Старовинний Єгипет, Грецію і Рим, кельтських друїдів, Собор Паризької Богоматері в середньовічний Париж і День мертвих в Максик. Разом з ними хлопці починають розуміти походження цього свята, і роль страху, смерті і привидів у формуванні цивілізації. І саме дерево з гілками і світильниками-гарбузами Джек уособлює скупчення всіх традицій.

Агата Крісті "Вечірка в Хелловін"

 На цей раз бельгієць Еркюль Пуаро знає про вбивство трохи. Навіть не впевнений скільки їх було. 13-річна Джойс (з не дуже приємним характером) на вечірці в Хеллоуїн розповідає знайомим, що бачила вбивство. Дівчині ніхто не вірить, знаючи про її пристрасть до перебільшень і хвастощів. А після закінчення свята її тіло знаходять в чані з яблуками. Перед Пуаро виникає складне питання, що сталося з Джойс, і було ще одне вбивство. Це одна з небагатьох історій про детектива, в якій йому допомагає письменниця Аріадна Олівер.

Вашингтон Ірвінг «Легенда про сонну лощині»

Одна з найбільш класичних історій про вершника без голови. Події розгортаються в голландському поселенні в Террі Тауні, штату Нью-Йорк. З долиною біля містечка «Сонна лощина» пов'язана легенда. Головним героєм якої є привид гессенському солдата, якому ядром відірвало голову. Саме його зустрічає один з головних героїв Ікабад Крейд, учитель з Коннектикуту, який так хоче отримати руку і серце дочки багатого фермера. Однак у нього є суперник - місцевий хуліган Абрахам ван Брант. Страшна історія, в якій привиди не завжди є тими, за кого себе видають.


Ширлі Джексон «Привид будинку на пагорбі»

Історію про таємниче і страшному особняку на пагорбі хвалив і надихався нею сам Стівен Кінг, тому щодо її «страшності» не повинно бути сумнівів. Старовинний особняк на пагорбі всім, хто живе поруч приносить тільки горе. Власники не хочуть в ньому життя. Люди, які за ним доглядають не наважуються залишатися в ньому на ніч. Але що станеться з маєтком, якщо його на три місяці орендує дослідник паранормальних явищ Монтегю. Книга має дві екранізації 1963 Роберта Уайза і 1999 років за участю Стівена Спілберга з Кетрін Зета-Джонс і Оуеном Вілсоном в головних ролях.

Рік Янсі «Монстролог»

Від просто страшних до дуже страшних історій нас перенесе Рік Янсі. Одного разу вночі лікар Пеллінор Вортроп разом з помічником отримує щось загорнуте в мішковину. Коли вони розгортають його, бачать страшне - наполовину з'їдене тіло дівчини в обіймах монстра. Це створення виявляється представником антропофагів, африканських монстрів-людожерів. Як його занесло в маленьке американське містечко, ось в чому питання.

Роджер Желязни «Ніч в самотньому жовтні»

Останній роман автора, присвячений класикам жанру Мері Шеллі, Едгара Аллана По, Брему Стокеру, Артура Конан Дойл, Г. Ф. Лавкрафта, Рею Бредбері, Роберту Блоху, Альберту Пейсон Терхьюну і авторам багатьох старих фільмів. Книга має 32 глави, кожна - це одна з ночей жовтня. Історію розповідає сторожовий пес по кличці Нюх. Разом з господарем Джеком він бере участь в Великій Грі - відкриття воріт між цим світом і світом Великих Древніх раз в декілька десятків років. Учасники поділяються на дві команди: тих, хто хоче, щоб вони залишилися, і тих, хто хоче, щоб вони повернулися. Фінал гри відбувається 31 жовтня на Хелловін.

Карлос Луїс Сафон «Марина»

Роман про втрати і знахідки. Найулюбленіший у самого Сафона. Одним весняним днем на вокзалі в Барслеона знаходять Оскара, який раптово зник. Всі рідні, знайомі і викладачі хлопця майже втратили надію. Причина в зникненні - зустріч з таємничою Мариною. І Оскар розповість, чому. Як і в попередніх книгах Сафона, тут буде більш ніж достатньо таємниць і краси.

Джон Харвуд «Тінь автора»

Майстер таємниць Джон Харвуд розповідає історію Джерарда Фрімана з провінційного містечка в Австралії. Його мати покинула Великобританію, і йому б дуже хотілося повернутися на свою далеку батьківщину. Але виявляється переїзд матері оповитий таємницями трьох поколінь. Що чекає Харвуда в Великобританії, в старовинному маєтку, з історіями про привидів і прабабусею-містичної письменницею, дізнаєтеся, якщо заглянете в цю книгу.

Ренсом Риггз «Будинок дивних дітей»

Історія про дивну 16-річного хлопчика Джейкоба, який на тлі інших дітей в цьому будинку виглядає не найдивнішим вже має армію шанувальників. А тим більше, ось-ось вийшла екранізація легендарного Тіма Бартона. Страшних історій тут якраз на один тривалий, але атмосферне вечір.

Ніл Гейман «Історія з кладовищем»

Вже класичний графічний роман Ніла Геймана про хлопчика, який живе на кладовищі. А виховують Нікта Оуєна привиди. Дуже незвичайний ракурс подачі кладовища від геніального Ніла Геймана. Адже це місце спочатку викликає тільки жах і негативні емоції, але саме в цій історії і для цього хлопчика воно стає місцем пізнання світу.

"Що ховається у сутінках"

Антологія класиків жанру, впорядкована ще одним класиком Річардом Чізмар. Моторошні і атмосферні, варіант для початківців, які тільки знайомляться зі страшними історіями. Історії Стівена Кінга, Пітера Страуб, Клайна Баркера і Стіва Разнік і інших забезпечать потрібну атмосферу на Хеллоуїн.

Немає коментарів:

Дописати коментар