Коли вперше відсвяткували День Соборності і чому символом свята став "живий ланцюг".
Сьогодні, 22 січня, святкуємо День Соборності України. Це свято встановили на честь проголошення Першої Незалежності в 1918-му році і Акта злуки Української Народної Республіки з Західно-Українською Народною Республікою в 1919-му.
Незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради, а через рік, в той же день, на Софійській площі в Києві відбулося офіційне об'єднання УНР з ЗУНР.
"Однині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України - Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка", - говорилося в Універсалі УНР.
У радянський період День Соборності, природно, був заборонений - вважався контрреволюційним проявом.
Вперше його масштабно відзначили в 1939 році в місті Хуст, який тоді входив до складу Чехословацької республіки і був столицею невизнаної держави Карпатська Україна. На демонстрацію вийшло понад 30 тис. Свідомих українців. Так, святкування стало наймасштабнішим на цих землях за два десятиліття.
У центральній частині України День Соборності стали відзначати ще з 1990 року. 21 січня 1990 року вперше був організований "живий ланцюжок", який поєднав Київ і Львів як символ духовного єднання українських земель. Тоді в акції взяли участь понад 3 млн. людей.
Живий ланцюг на вул. Личаківській, у Львові |
Акцію "живий ланцюг" Львів - Київ організував Народний Рух України. Джерела повідомляють, що, незважаючи на назву, ланцюг була ще на 170 км довший - вона починалася в Івано-Франківську, тяглася через Стрий, Львів, Рівне, Житомир і закінчувалася в Києві.
Початок ланцюга в Івано-Франківську обумовлено тим, що саме Івано-Франківськ (тодішній Станіслав) в 1919 році був столицею ЗУНР.
На державному рівні свято вперше відзначалося 1999-му.
У столиці України, Києві з 2000-х щорічно влаштовують "живий ланцюг" уздовж моста Патона - між правим і лівим берегами. Ланцюг уособлює об'єднання Сходу і Заходу України.
Також живий ланцюг проводять практично у всіх містах України - учасники беруть в руки державні жовто-блакитні прапори.
Немає коментарів:
Дописати коментар