Мета Пласту це всебічне, патріотичне виховання та самовиховання української молоді на засадах християнської моралі. Для досягнення цієї мети Пласт сприяє фізичному, інтелектуальному і духовному розвиткові молоді, розвиває якості і прикмети доброго громадянина шляхом формування характеру в дусі ідейних основ Пласту і за допомоги пластового самовиховного методу.
Ідейні основи і діяльність Пласту спираються на Пластовій Присязі і Пластовому Законі.
Пластова присяга:
Присягаюсь своєю честю, що робитиму все, що в моїй силі, щоб бути вірним Богові і Україні, помагати іншим, жити за Пластовим Законом і Слухатись Пластового Проводу.
Пластовий Закон:
1. Пластун словний. Незважаючи на перепони дотримується даного один раз слова.
2. Пластун сумлінний. Кожне діло, за яке добровільно взявся, виконує якнайкраще.
3. Пластун точний. Дотримується визначених меж початку чи кінця якогось заняття або виконання дорученого завдання.
4. Пластун ощадний. Без потреби і користі не витрачає ні грошей, ні часу, ні енергії. Якщо щось залишається, зберігає на час, коли буде потрібно.
5. Пластун справедливий. Він без вагання признає і віддає кожному все, що належить до іншого. У кожному змаганні дотримується правил “чесної гри”.
6. Пластун ввічливий. Допомагає у добрій справі, якщо є потреба, уступає, кому слід, першість і гарно поводиться з усіма. Його увічливість не повинна робити враження принизливості, бо це супуеречить лицарським законам.
7. Пластун братерський і доброзичливий. Почуває себе братом усіх пластунів, а також інших людей. Він не дошкуляє нікому, не кривдить живих істот. Працює відповідно до своїх сил для добра, скріплення і розвитку власного народу, без сліпої ненависті до загалу членів іншої національної спільноти.
8. Пластун зрівноважений. Не діє ніколи під впливом емоцій (гніву, розпачу тощо).
9. Пластун корисний. Займається тим, що приносить чесну і справжню користь собі самому та іншим. Цінить і шанує працю інших людей. Він визнає значення праці у такій послідовності: праця для розвитку всього людства; праця для власного народу, праця для себе самого.
10. Пластун слухняний пластовій старшині. Слухається пластової старшини згідно з обов’язуючими правильниками. Після сумлінного виконання наказу, він може висловити критичну думку щодо доцільності цього наказу. Не виконує наказу, який є незгідний з пластовим законом.
11. Пластун пильний. Ніколи не пропускає нагоди навчитися чи довідатися чогось корисного для розвитку свого духу, своєї працездатності. Спостерігає за довколишнім світом і помічає усі дрібні деталі та зміни, що відбуваються у ньому.
12. Пластун дбає про своє здоров’я. Шанує і плекає здров’я як цінність і передумову своєї працездатності. Не робить нічого, що могло б підірвати його сили або спинити розвиток організму. Він підпрємливий, енергійний і вірить у свої власні сили.
13. Пластун любить красу і дбає про неї. Намгається допомагати красі оточення своїм виглядом, одягом, вчинками, мовою, визнаючи правила доброї поведінки, гарної мови і поширює це знання власним добрим прикладом.
14. Пластун завжди доброї гадки. Не розгублюється і не падає у розпач навіть у найважчих умовах. Завжди спокійний, схильний до веселощів, а у небезпеці – відважний.
ІІІ головні обов’язки пластуна:
1. Бути вірним Богові і Україні.
2. Помагати іншим.
3. Жити за Пластовим Законом і слухатись Пластового проводу.
Герб Пласту – український Тризуб і трилиста лілея (символ скаутського руху) сплетені в гармонійну цілість. Три листки лілеї пригадують про три головні обов’язки пластуна а Тризуб вказує на це, що Пласт українська організація. Пластуни, що склали пластову присягу, носять його як відзнаку приналежності до Пласту, згідно з приписами про пластові відзнаки:
малу лілею – над лівою кишенею однострою,
велику лілею – на пластовому накритті голови,
малу чи велику – на лівій вилозі піджака або на іншому одязі на такій же висоті, як і на однострої.
Пластовий клич – СКОБ!
- Сильний умом і тілом (символ – дубове листя)
- Красним – гарними душею (символ – ягідки калини)
- Обережним у задумах, планах (символ – мухомор)
- Бистрим у думці і ділах (символ – блискавка)
Гасло “СКОБ” вживають: юнатво, старшопластунство і сеньйорат.
Новаки і новачки вживають гасла подібного до “Будь готовий”
а саме “Готуйсь!“ Воно пригадує
новацтву, що воно завжди має бути готове любити Бога й Україну, допомагати
іншим, придержуватись Новацького Закону.
Немає коментарів:
Дописати коментар