День святого Миколая Чудотворця - одне з найулюбленіших свят українців. Для дітей - це можливість отримати гарні подарунки (якщо були чемні та розумні), а для дорослих - привід дістати духмяне миро Миколая Чудотворця, освятити ним приміщення, помазати болісні місця на тілі, помолитися і навіть, можливо, отримати зцілення! Адже святий Миколай - найдобріший угодник Божий і творить справжні дива. За єдиної умови - усі бажання повинні бути добрими та на користь людям.
Коли святкують день святого Миколая
Православний день святого Миколая Чудотворця святкується 19 грудня. Католицький день святого Миколая святкується 6 грудня. Його ще звуть “зимовий Микола”. “Літній Микола” святкується 22 травня за православним календарем, 9 травня - за католицьким календарем.
Традиція дарувати щось в ніч проти 19 грудня прийшла до нас з Польщі ще за часів Речі Посполитої. До того, ще за часів Київської Русі, день Святого Миколая святкували у храмах, а після богослужіння сідали за святковий стіл.
Походження дня святого Миколая традиційне для святих людей. Найголовнішим днем для будь-якого вірянина - це день його смерті. Значення цього дня надзвичайне - це мить, коли душа нарешті повертається до Бога. Саме тому день святого Миколая - це день смерті святителя та повернення його до Господа.
Хто такий Миколай Чудотворець
Святитель Миколай народився у Візантії, через 270 років після народження Ісуса Христа. Його батьки були заможними аристократами. Коли хлопчик ще був маленьким, сім’я переїхала з Патар у Мири Лікійські (зараз це територія Туреччини).
Перше диво Миколая відбулося, коли він ще був юнаком. За переданням, один з сусідів настільки збіднів, що вирішив віддати трьох своїх доньок у дім розпусти, аби тільки вони не померли з голоду! Коли про це дізнався Миколай, він потайки вночі кинув мішечок з золотом прямісінько у вікна бідної родини і врятував дівчат від ганебної долі.
Бажання мати власну родину у Миколая не було. Він постійно читав Святе Письмо, перебував у храмі та молився (навіть вночі). Його мова була дуже красивою, а зміст того, що він казав - вражав своєю мудрістю та простотою.
Того часу Мири Лікійські потребували нового архієпископа - голови церкви. За переданням, священнику храму наснилось, що архієпископом стане молодий юнак, який першим зайде до храму зранку, і зватимуть його Миколай. Дивний сон виявився пророчим. Саме Миколай був першим, хто зайшов до храму. За його добре і мудре серце, гарні вчинки і праведне життя його обрали архієпископом Мир Лікійських.
Святитель Миколай зробив неймовірну кількість добрих справ, допомагав бідному люду, рятував від катувань та полону.
Після його смерті на місці поховання відбувалися надзвичайні дива - з’явилося миро, що зцілювало багатьох людей від хвороб, повертало людям зір. У Барі (Італія), де зараз перебувають мощі святого, завжди можна купити це благовонне миро. А ще є спеціальна книга чудес, куди люди записують те, що з ними сталося по молитвах Миколая Чудотворця.
Мощі Святого Миколая у Барі.
Святитель Миколай - помічник моряків, мандрівників та дітей, але допомогу від нього може отримати кожна людина. Віруючі звертаються до нього із різними проблемами - і завжди отримують відповідь на свої молитви.
Справжній святитель Миколай мав саме такий вигляд, як його зображують на іконах. Це підтвердилося у 1953 році, коли археологи відкрили гробницю святителя Миколая у храмі в містечку Барі. Дослідники ретельно обстежили мощі і підтвердили - його ікона повністю відповідає реальному портрету - високий лоб, тонкий ніс, темні очі.
Для дітей святий Миколай найчастіше зображують добрим дідусем із мішком дарунків, дуже схожим на Діда Мороза або Санта Клауса. Але це не відповідає дійсності.
Чим відрізняється святий Миколай від Санта-Клауса та Діда Мороза
Святитель Миколай жив у Візантії і помер у сані архієпископа Мирлікійського у III столітті, Санта-Клаус - фольклорний персонаж, вигаданий поетом Клементом Муром у IX столітті.
Але є і те, що пов’язує Миколая Чудотворця й Санта-Клауса! Санта - фольклорний образ святителя Миколая. Його ім’я походить від імені Святого Миколая - Сейнт Ніколас (у Нідерландах) або Сінтер Клаас (у Голландії). Його найчастіше за все зображають у вигляді старенького веселого ельфа.
Дід Мороз - це персонаж радянських часів початку ХХ століття, коли віра в Бога вважалися "опіумом" для народу, а замість Різдва святкували Новий рік. Дід Мороз дарував подарунки, як святитель Миколай, а виглядав - як Санта Клаус.
Традиції та прикмети на день святого Миколая
Традиційна страва на день святого Миколая - пиріг із грибами (адже це час апостольського посту) та печиво у формі зірочок, яке звуть "миколайчиками". За прикметами, святий Микола приносить із собою справжню зиму, починаються морозні дні. З прадавніх часів на день святого Миколая першим повинен переступити поріг господар дому і подякувати святителю за дім, родину та господарство. Тоді рік буде вдалим та врожайним.
Храм Святого Миколая в Барі.
Що дарувати у день святого Миколая
Традиційно дітям під подушку в ніч проти 19 грудня кладуть даруночок. Це може бути будь-що - печиво у вигляді зірочок, іграшки та книжки.
За кілька тижнів дня святого Миколая малеча пише листа святителю, де перелічує свої добрі справи і просить щось подарувати. Якщо дитина добре себе поводила, вона може очікувати на подарунок, якщо ні - замість подарунка клали прутик.
Як святкують день святого Миколая в Україні
Вночі діткам (та за бажанням і дорослим) кладуть невеличкий подаруночок "миколайчик" під подушку. Зранку бажано помолитися святителю Миколаю, прочитати акафіст, подякувати його за допомогу і ходатайство перед Господом за наші душі. Якщо є можливість, піти до храму, а після - поснідати разом всією родиною. Традиційно у благодійних організаціях - відвідання 19 грудня дітей сиріт та одиноких людей, щоб привітати та подарувати дарунки.
Цікаві факти дня святого Миколая
Святий Миколай - дуже суворий у питанні віри. Він і за життя, і після не терпить тих, хто принизливо говорить про віру та святині. На Першому вселенському соборі архієпископ Миколай Мирлікійський добряче потрусив за вухо єретика Арія за те, що він казав неподобство.
У Києві зберігається переказ про те, як святий Миколай врятував немовля з води. Коли потонув їхній єдиний спадкоємець, батьки ледь не втратили розум від горя. Святитель Миколай почув їхній біль та молитву. Вночі він витягнув з води потонуле немовля, оживив його та поклав на хорах храму святої Софії біля своєї ікони. Тут його вранці і знайшли священник та батьки.
Немає коментарів:
Дописати коментар