8 БЕРЕЗНЯ – НЕ ПРО КВІТИ
Весь світ відзначає Міжнародний Жіночий День або просто 8 Березня. З кожним роком це свято стає все більш невизначеним що ми святкуємо та з чим вітаємо. Все більше жінок схиляються до феміністичних поглядів, чи поглядів щодо рівноправ’я з чоловіками, оплати труда, рівних можливостей та емансипації. Цікаво, що погляди у 20-х роках XXI століття перекликаються з настроями жінок 1900-х – роках, коли зародилася жіноче бажання висловитися про нерівноправ’я та активно діяти та міняти суспільство.
Як з’явився Міжнародний Жіночий День?
У далекому 1908 році американські жінки вийшли на величезний мітинг за рівноправ’я з чоловіками та рівну оплату та умови праці. Цікаво, що через 100 років це питання так і залишається відкритим. Америка визнала цей мітинг та заснувала Національний Жіночий день, де кожного року жінки виходили з маніфестаціями. Вже у 1910 році просунута феміністичними ідеями Клара Цеткін та Роза Люксембург підтримали американські настрої та на Другій Міжнародній Жіночій конференції запропонували започаткувати Жіночий день. Малося на увазі, що в цей день жінки будуть влаштовувати мітинги і ходи, залучаючи громадськість до своїх проблем.
Відтоді прокотилася хвиля мітингів по всьому світу, особливої популярності вони набрали у Європі як день солідарності жінок у боротьбі за рівні права та емансипацію.
ООН запропонував ООН у 1977 році країнам-учасникам оголосити будь-який день цього року Днем боротьби за права жінок і міжнародний мир. Країни, які підтримали ООН, в першу чергу використовують свято як привід, щоб підняти важливі для жінок соціальні питання.
Як 8 березня стало святом «весни та жіночності»?
Про це історія замовчує. Хтось вважає, що це свідома і послідовна політика радянського керівництва. Поступово революційна тематика зникла навіть з листівок, і акценти змістилися на оспівування жіночої краси і материнства, зробивши свято схожим, скоріше, на День матері в інших країнах. Сьогодні свято остаточно перетворилося на день слідування стереотипам про жінок. Як не дивно, свято пропагує сексистські стереотипи всупереч своєму первинному змісту.
Що сьогодні?
Сьогодні ми повертаємося на 100 років назад, тільки у більш цивілізованій формі – жінки вже не бунтують та рідко відвідують мітинги, вони організовують протекти, самі створюють своє сьогодення та будують майбутнє. Наприклад, Coca‑Cola на глобальному та локальному рівнях започаткувала цілу віху проектів розвитку жіночого лідерства та просування жінок по кар’єрних сходинках.
Також недарма Bloomberg включив The Coca‑Cola Company до престижного переліку Gender-Equality Index (Індекс Гендерної Рівності) – переліку компаній, що публічно демонструють свою прихильність до гендерної рівності та кар’єрному просуванню жінок.
Україна не відстає у кількості жіночих проектів. По перше, це проект «Я Зможу!», започаткований Фундацією Кока-Кола та Фондом Олени Пінчук. Проект має на меті посилення ролі жінки у суспільстві України, а також пропагування ідеї, що жінка може стати успішною у будь-якій сфері. Також, проект демонструє нові рольові моделі, розповідає історій успіху, демонструє численних жінок по всій Україні, які посідають відповідальні посади, керують власним бізнесом та стають відомими у творчих професіях. На базі проекту «Я Зможу!» створюється ціла низка підпроектів, які більш детально вирішують конкретні соціальні питання та надають жінкам нові можливості для розвитку. Наприклад, «Інкубатор соціальних ідей» та «Лабораторія натхнення».
По-друге, Український Жіночий Конгрес, який піднімає різні гендерні питання на національному рівні та формує свої постулати жіночого лідерства в Україні.
Висновки
Бурхлива історія жіночого руху не дає відповіді якою саме має бути сучасна жінка. І що взагалі означає бути рівноправними. Тому скільки людей – стільки поглядів. І ніхто і ніщо не повинно впливати на долю жінки, окрім її власного обраного шляху. Подарунки, цукерки та квіти на 8 березня – це прекрасно, головне, щоб це не означало, що в інші дні до вас проявляють неповагу. Багато хто любить подарунки, і якщо вони не покликані підкреслити вашу залежність і нав'язану слабкість в інші дні року, то ніщо не заважає їх приймати.
Немає коментарів:
Дописати коментар