Цей текст присвячений правам жінок та гендерній рівності. Гендерна рівність означає, що жінки та чоловіки повинні мати однакові можливості, права та обов'язки. Це означає, зокрема, що жінки і чоловіки повинні мати рівні можливості впливати на суспільство і отримувати освіту, а також розділяти відповідальність за домашню роботу і дітей. Швеція вже багато зробила для забезпечення рівноправності, але і попереду ще багато роботи. Наприклад, багато жінок все ще отримують нижчу заробітну плату, ніж чоловіки, навіть якщо вони мають однакову освіту та робочі обов'язки.
Фемінізм, гендерна рівність і рівноправність
Фемінізм — це рух, що прагне до гендерної рівноправності у суспільстві. Тобто, мета фемінізму — забезпечення однакових прав і можливостей для чоловіків і жінок.
На життєву ситуацію людини впливає не тільки стать, а й багато інших факторів. У жінок можуть бути різні умови життя, як і у чоловіків. Такі фактори, як етнічна приналежність, вік, сексуальна орієнтація, релігія або функціональні обмеження, також можуть впливати на становище людини у суспільстві.
Рівноправність означає, що всі люди мають однакову цінність, і їх права мають забезпечуватись. Рівноправність — більш широке поняття, ніж гендерна рівність.
Конвенція про права жінок
Права людини передбачають, що жінки і чоловіки повинні мати однакові права. Однак, жінки часто зазнають негативної дискримінації. Наприклад, багатьом жінкам відмовляють у праві на освіту і на отримання рівної оплати за однакову працю.
Тому ООН розробила конвенцію для захисту прав жінок і ліквідацію всіх форм дискримінації по відношенню до них. Майже всі країни-члени ООН підписали цю конвенцію. Це означає, що всі країни зобов'язані робити все необхідне для припинення дискримінації по відношенню до дівчат і жінок.
Мета конвенції полягає в тому, щоб країни працювали над досягненням гендерної рівності. Досягнення гендерної рівності передбачає, серед іншого, надання дівчатам і жінкам права на шкільну та вищу освіту. Жінки також повинні мати право працювати, приймати рішення про своє життя і самостійно обирати партнера для укладання шлюбу. Вони також мають бути захищені від насильства з боку своїх чоловіків та інших родичів. Всі жінки і дівчата повинні мати ці права, а також можливість приймати властні життєві рішення.
Є багато прикладів відсутності гендерної рівності у суспільстві. Ось декілька прикладів:
- Жінки зазвичай заробляють менше, ніж чоловіки, хоча і виконують таку ж роботу.
- Жінки виконують більше неоплачуваної роботи, такої як робота по дому та догляд за дітьми.
- Значно більше жінок, ніж чоловіків, піддаються сексуальному насильству.
Мета політики гендерної рівності полягає в тому, щоб жінки і чоловіки мали однакові можливості впливати на суспільство і своє власне життя.
1. Рівномірний розподіл влади і можливостей впливу
На даний момент влада нерівномірно розподілена між чоловіками і жінками у багатьох сферах суспільства. Більше чоловіків, ніж жінок, займають високі посади у вищих навчальних закладах або є керівниками підприємств. Серед державних високопосадовців також більше чоловіків, ніж жінок. Наприклад, у Швеції вперше посаду прем'єр-міністра займає жінка. До того, як Магдалена Андерссон стала прем'єр-міністром у 2021 році, цю посаду займали тільки чоловіки. Посада прем'єр-міністра у Швеції заснована у 1876 році.
2. Економічна рівність
Жінки і чоловіки знаходяться у різних умовах на ринку праці. Наприклад, більше жінок працюють у сфері охорони здоров'я, соціального забезпечення та освіти, тоді як у промисловості та технічних професіях більше чоловіків. Заробітна плата часто вище для професій, де працює більше чоловіків, в порівнянні з професіями, де працює більше жінок. Навіть коли жінки та чоловіки мають однакові робочі обов'язки, чоловіки можуть заробляти більше. Також більше жінок, ніж чоловіків, працюють неповний робочий день, беруть більш тривалу декретну відпустку і частіше доглядають за хворими дітьми. Тому відмінності між заробітною платою і пенсіями чоловіків і жінок часто великі.
3. Гендерна рівність в сфері освіти
Суспільні норми для чоловіків і жінок можуть впливати на їх вибір освіти і професії. Тому і ринок праці для них виглядає по-різному. Дослідження показують, що хлопчики мають гірші результати в школі і більш низькі оцінки, ніж дівчатка. Дівчата часто перебувають у більшому стресі у школі і почуваються гірше.
4. Рівний розподіл неоплачуваної роботи по дому та піклування за близькими
Жінки роблять по дому більше, ніж чоловіки — прибирають, готують їжу і доглядають за дітьми. Жінки також і більшій мірі піклуються про родичів, в тому числі про родичів свого партнера. З цієї причини багато жінок працюють неповний робочий день. Тому жінки часто заробляють менше, ніж чоловіки.
5. Гендерна рівність у сфері охорони здоров’я
Жінки і чоловіки не отримують медичну допомогу на рівних умовах. Психічне нездоров’я частіше діагностується у жінок, ніж у чоловіків. Жінки майже вдвічі частіше беруть відпустку по хворобі, ніж чоловіки. Більше чоловіків, ніж жінок, мають проблеми з алкоголем або наркотиками. Більше чоловіків, ніж жінок, вчиняють самогубство.
6. Насильство чоловіків над жінками має припинитися
Велика частина насильства щодо жінок і дівчат відбувається в сім'ї. Частіше за все насильство застосовують чоловіки. Більше жінок, ніж чоловіків, стають жертвами сексуального насильства. Щороку певна кількість жінок гине від рук чоловіків, з якими вони є або були у відносинах.
Щоб втілити у життя цілі політики гендерної рівності, серед іншого, необхідні політичні рішення і законодавчі зміни.
Насильство чоловіків над жінками
Насильство у близьких відносинах, а також насильство і утиски, мотивовані захистом честі, відбуваються в усьому світі. Боротьба з насильством відбувається на міжнародному рівні і заснована на кількох конвенціях, таких як Конвенція про права жінок та Конвенція про права дитини.
Насильство — це розповсюджене явище, і воно може мати різні прояви. Бити когось, називати образливими словами, примушувати людину до сексуальних дій проти її волі — все це приклади насильства.
Насильство в близьких відносинах
Жорстоке поводження з боку когось у вашому безпосередньому оточенні називається насильством у близьких відносинах. Наприклад, людина може стати жертвою насильства з боку свого чоловіка, дружини, партнера, одного з батьків або іншого родича.
Насильство в близьких відносинах часто являє собою суміш психологічного, сексуального та фізичного насильства. Наприклад, якщо до людини звертаються принизливими словами у кажуть, що вона «нікому не потрібна», «повія» або «дурепа». Або якщо знищують речі людини, забороняють їй мати власні гроші і власні паролі до цифрових сервісів. Людина також може стати жертвою зґвалтування, серйозних загроз і фізичного насильства.
Насильство або утиски, мотивовані захистом честі
У деяких родинах існують тверді переконання про те, як повинні поводитися жінки і дівчата. Сімейні правила можуть визначати, з ким їм дозволено спілкуватися, який одяг їм дозволено носити, і що вони повинні бути незайманими, поки не вийдуть заміж. Також можуть існувати правила про те, яку сексуальну орієнтацію члени родини вважають нормальною. Іноді для покарання достатньо підозри про порушення правил. Якщо людину карають за порушення родинних правил, це називається насильством або утисками, мотивованими захистом честі.
Це форма чоловічого насильства над жінками. Часто насильство або утиски застосовує певна кількість людей разом. Це не обов’язково партнер жертви. Це також можуть бути батьки, брати і сестри, родичі або знайомі родини. Сім'я або родичі вдаються до насильства, щоб повернути честь, яку, на їхню думку, вони втратили. Ті, хто сприяє пригніченню, самі також можуть бути його жертвами — наприклад матері і юнаки. Насильству і утискам, мотивованим захистом честі, піддаються не тільки жінки і дівчата, а й хлопці, чоловіки і представники ЛГБТК.
Насильство може приймати різні форми. Це може бути фізичне насильство, серйозні погрози фізичного насильства і, в крайніх випадках, насильство, що призводить до смерті. Насильство також може виражатись у суворому контролі і нагляді. Примусовий шлюб — це також насильство.
Немає коментарів:
Дописати коментар