Польська полиця в Україні — пілотний польсько-український проєкт, спрямований на поповнення фондів українських публічних бібліотек. Ініціатори проєкту — Міністерство культури та національної спадщини Польщі і Міністерство культури та інформаційної політики України Проєкт «Польська полиця в Україні» реалізується Інститутом книги (пол. Instytut Książki) в Польщі на кошти, виділені на цю мету МКіНС РП, у співпраці з Українським інститутом книги.
Відділ обслуговування дорослих. Абонемент:
Вінценз С. Діалоги з совєтами / пер. з пол. О. Герасим. - Львів : Апріорі, 2023, - 296 с.
Видатний польський письменник Станіслав Вінценз (1888 - 1971) мріяв усе життя провести в горах у селі Бистрець серед любих його серцю гуцулів, яких вивчав і описував. Проте в 1939 році совєтська окупація перекреслила ці плани: Вінценз потратив до енкаведістскої в'язниці. Письменник чудом врятувався із в'язниці, відтак нелегально через гори перебрався до Угорщини, де став біженцем. Тут його знову наздогнала сталінська навала, і йому довелося втікати далі на захід. Під час драматичних життєвих перипетій письменник постійно стикався із совєтськими прикордонниками, чекістами, вояками - людьми з дуже різних середовищ, і, розмовляючи з ними, не оминав нагоди дослідити коліщатка тоталітарної машини, яка ніщила його рідну Гуцульщину і загрожувала європейській цивілізації. Усі ці події Вінценз описав у книзі спогадів "Діалоги з совєтами", вперше опублікованій у 1966 році. Сьогодні, коли навала "руського міра" знову нищить Україну і загрожує Європі, спогади Станіслава Вінцеза залишаються цікавими і актуальними.
Герберт З. Печера філософів : п’єса / пер. з пол. Л. Андрієвська. – Львів :
Видавництво Анетти Антоненко, 2023. – 64 с.
Назва п'єси Збігнева Герберта відсилає до Платонова "Міфа про печеру", де нефілософів дорівняно до в'язнів у печері, які спроможні дивитися лише в одному напрямку й всякчас обманюватися. Від істинного світу ідей до них доходять нечіткі тіні. І тільки філософ може вибратися з печери, постійно ставлячи собі питання й шукаючи відповідей. Із філософської "печери" Герберта таланить втекти лише Сократові - й лише у смерть.
Через це навдивовижу красиве інтертекстуальне плетиво, майстерно стилізоване під античну драму і пересноване алюзіями на класичні й християнські тексти Ніцше, Еліота, Сартра, невпинно прозирає наше тривожне "тут і зараз": нейсприйняття інакшості, несправедливі вироки, передчуття війни, "ті самі промови, пам'ятники, в'язниці - одне безкінечне свинство".
Грабинський С. Демон руху / пер. з пол. Л. Андрієвська. – Київ : Знання,
2023. – 165 с.
Оповідання Стефана Грабинського (1887 - 1936), що входять до збірок "Демон руху" і "Книга вогню", включені до багатьох антологій світової фантастичної літератури. Герої цих творів стикаються з таємничими й незвичайними явищами, які змінюють їх внутрішньо. Автор порушує психологічні, філософські й метафізичні проблеми людського буття і свій жанр пропонує називати психо- або метафізикою. Містика, якою оповито все, що відбувається на залізничних коліях та в місцях спалахування пожеж, просякнута неабиякою поезією й ліризмом та тримає в напрузі з першої й до останньої сторінки.
Ґживачевський Т. Кордони мрій. Про невизнані республіки /
пер. з пол. Н. Ткачик. – Чернівці : Книги – XXI, 2023. – 304 с.
Тринадцять захопливих художніх репортажів із псевдореспублік затягують читача в чорні дири альтернативних, але водночас справжніх реальностей. Абхазія, Південна Осетія, Нагірний Карабах, Придністрів'я, "ЛНР" та "ДНР" - де-юре вони не існують, а де-факто там триває життя за своїми спеціфічними законами, надиктованими парадоксальною реальністю та невтіленними мріями про незалежність.
Дукай Я. В краю невірних : збірка оповідань / пер. з пол.
А. Павлишин. – Львів : Астролябія. 2023. – 528 с.
До цього тому увійшло вісім оповідань і повість Яцека Дукая у жанрі фантастики та альтернативної історії зі збірок, опублікованих у 2000 - 2017 роках. Твори з його ранньої збірки "В краю невірних" належать до метафізико-теологічної фантастики. Сюжети зі збірки "Ксаврас Вижрин та інші національні твори" виводять читача, зокрема, на знайомі з "Криги" обрії альтернативної історії, бо навіть політичної філософії. Найновіші оповідання - "Втрко" та "Портрет нетоти" - хоч цілковито різні за сюжетами й ідеями, але поєднані настроєм і духом теперішнього життя східноєвропейської людини. На тлі, як завжди, дінамічних, вигадливих і неповторних сюжетів читач дізнається, як зникає межа між війною та тероризмом, розумом і вірою, героєм і негідником, митцем і вбивцею. Філософське осмислення моральних дилем нашого життя - одна з найцікавіших рис письменника та важливий елемент його творів.
Капусцінський Р. Імператор. Шахіншах. – О. Герасим / пер
з пол. О. Герасим. - Чернівці : Книги – XXI, 2023. – 296 с.
"Імператор репортажу", "журналіст століття", найвидаваніший у світі польський автор, лавреат численних міжнародних премій Ришард Капусцінський (1932 - 2007) бачив, за власними словами, 27 революцій у країнах Третього Світу. Дві з них - етіопська та іранська - знайшли відображення в "Імператорі" та "Шахіншаху". Написані зовсім по-ізному з погляду літературної форми, твори ці на рівні змісту демонструють певні спільні риси. Нахабні зловживання з боку влади, наростання народного гніву, бунт, саоорганізація і взаємодопомога громадян, повалення режиму, а потім - безпорадність нової влади, хаос та інші невеселі і, нажаль, надто добре знані українському читачеві речі.
Лянцкоронська К. Воєнні спогади. 22 вересня 1939 – 5 квітня
1945 / пер. з пол. Н. Ткачик. – Чернівці Книги – ХХІ, 2023. – 424 с.
Цю книжку, написану 1945 року, впродовж десятиліть європейські видавці відкидали - то як надто антиросійську, то як надто антинімецьку. Сьогодні спогади відомої польської діячки, науковиці, львів'янки Кароліни Лянцкоронської (1898 - 2002) про події Другої світової війни звучать особливо гостро і суголосно з воєнним досвідом українців у ХХІ столітті.
Кароліна Лянкцоронська описала те, що бачила на власні очі й учасницею чого їй довелося стати: прихід перших совітів до Львова 1939 року, допити НКВС, утечу до окупованого німцями Кракова, діяльність у польському русі опору, перебування у станіславівській в'язниці та конфронтацію з начальником станіславівського гестапо Крюґером, вирок смерті, ув'язнення у львівській та берлінських в'язницях, понад дві страшні роки в Равенсбрюку. Але передусім ці спогади - про людяність у нелюдських обставинах, про внутрішню силу й гідність і про те, що війна - це не тільки про смерть, а й про шалену любов до життя.
Сенкевич Г. Quo Vadis : роман / пер. з пол. В. Бойко. - Харків : Фоліо, 2023 - 507 с.
Класик польської літератури, Генрік Сенкевич (1846 - 1916), був блискучим історичним романістом. Подібно до Гюго, Дюма він зумів описати велики події минулих епох, приділивши увагу й особистості людини - творцеві цих подій. "Quo Vadis" ("Камо грядеши") - один з його найкращих історичних романів, який приніс автору світову популярність і багато в чому посприяв присудженню йому Нобелівської премії з літератури в 1905 році.
Сенкевич Г. Вогнем і мечем : роман: У 2 т. Т 1. / пер з пол.
Є. Литвиненко. – Тернопіль : Богдан, 2023. – 544 с.
Сенкевич Г. Вогнем і мечем : роман: У 2 т. Т 2. / пер з пол. Є. Литвиненко. – Тернопіль : Богдан, 2023. – 480 с.
Роман "Вогнем і мечем" Генріка Сенкевича відтворює події XVII століття, коли Річ Посполіта вела запеклу боротьбу з охопленою народними повстаннями Україною. Герої роману потрапляють у самий вир кривавої бійки, і відтоді їхні долі вже нерозривно пов'язані з війною. Так, війна звела і розлучила двох закоханих - польського шляхтича Яна Скшетуського і молоду князівну Олену, і вони, щоб відстояти своє кохання, долають безліч перешкод. Серед багатьох персонажів роману привертає увагу постать Богдана Хмельницького, гетьмана козацького, який відіграв визначну роль в історії України.
Сенкевич Г. Пан
Володийовський : роман / пер. з пол. Є. Литвиненко. – Тернопіль : Богдан, 2023.
– 672 с.
Роман "Пан Володийовський" - завершальна частина історичної трилогії Генріка Сенкевича, у якій показано боротьбу Речі Посполітої з турками й татарами після того, як король Ян Казимир зрікся престолу.
Центральна постать роману - полковник пан Єжі Міхал Володийовський, найліпший жовнір Речі Посполітої, як говорить про нього автор. Цей образ яскравий і близький нам. Він незвичайний, бо ввібрав у себе найкращі риси, притамані позитивним персонажам: вірність і шляхетність, силу духу й безстрашність, доброзичливість і товариськість, стійкість у біді й силу волі, уміння вище за власні турботи поставити служіння найдорожчим ідеалам, любов до Вітчизни, котрій він, як воїн, безкорисливо віддав майже чверть століття.
Автор змальовує в романі й тривале мирне родинне життя пана Володийовського, розкриває душевні достоїнства героя, щоб болючіше відгукнулося у серцях читачів його трагічна смерть, яка сталася під час узяття стотисячною турецько-татарською армією у серпні 1672 року Кам'янця - однієї з найбільших на Поділлі фортець. Сміливий войовник гине, не зрадивши присяги Вітчизни. Цим він кидає докір тодішній владі, що пішла на зговір із загарбником і здала місто.
Сенкевич Г. Потоп :
роман: у 3 т. Т. 1. / пер. з пол. Є. Литвиненко. – Тернопіль : Богдан. 2023. –
512 с.
Сенкевич Г. Потоп :
роман: у 3 т. Т. 2. / пер. з пол. Є. Литвиненко. – Тернопіль : Богдан. 2023. – 624
с.
Сенкевич Г. Потоп :
роман: у 3 т. Т. 3. / пер. з пол. Є. Литвиненко. – Тернопіль : Богдан. 2023. – 480
с.
"Потоп" - історичний роман-епопея Генрика Сенкевича. Це друга частина історичної трилогії, куди також входять романи "Вогнем і мечем" та "Пан Володийовський". Сюжет "Потопу", заснований на історичних подіях, пов'язаних з так званим Шведським потопом, коли до Речі Посполитої вторглися шведи (1655 - 1660).
Час дії роману триває з 1654 по 1657 рік. На тлі широкої панорами життя Речі Посполитої середини XVII століття автор детально описує хід війни, на першому етапі якої, в результаті численних зрад польських магнатів, шведи практично без зусиль захоплюють країну. Велику увагу в "Потопі" приділено героїчній обороні Ясногорського монастиря, де зберігається особливо шанована в Польщі Ченстоховська ікона Божої Матері, і взагалі тій ролі, яку ця оборона зіграла в підйомі національного духу. Цей опір привів, зрештою, до відродження Речі Посполитої і повного вигнання загарбників.
У цих драматичних історичних подіях бере безпосередню участь молодий полковник Анджей Кміциц, який на початку Шведського потопу прилучився до шведських сил, проте потім перейшов на сторону патріотів і численними військовими подвигами спокутував провину. Багато в чому цим він міг завдячити своїй нареченій Оленьці Білевич...
Шабловський В. Кулемети й вишні. Історії про добрих людей з Волині / пер. з пол. А. Бондар. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2023. - 352 с.
Відомий польський репортер Вітольд Шабловський упродовж трьох років розшукував у Польщі та в Україні очевидців Волинської трагедії і їхніх нащадків. Розповіді про пережиті ними події 1943 року лягли в основу книжки "Кулемети й вишні. Історії про добрих людей з Волині".
Ці історії - про зруйновані у вирі війни людські долі й обірвані життя, і водночас - про людяність, силу духу та милосердя. Через спалах міжнаціональної ворожнечі сусіди стали ворогами. Однак і в ситуації смертельної небезпеки чимало людей були готові ризикувати життям задля порятунку ближнього - насамперед людини, а не представника певної нації.
Ця книжка є спробою знайти шлях до примирення і прощення попри трагічні сторінки в історії польського та українського народів.
Чапський Ю. На
нелюдській землі / пер. з пол. О. Герасимов. – Чернівці : Книги – ХХІ. 2023. –
320 с.
Немає коментарів:
Дописати коментар