четвер, 10 жовтня 2024 р.

Всесвітній день психічного здоров'я

 Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) або День ментального здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня. Свято покликане звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини, та для підтримки людей з подібними захворюваннями. Основна мета цього святкування – скоротити поширеність захворювань, пов’язаних з психічними розладами: депресивні стани, фобії, розлади особистості, алкогольна та наркотична залежності, шизофренія, недоумкуватість, порушення свідомості тощо.

Кожного року цей День був присвячений певній проблемі й мав різні тематичні назви. Цього року тема Дня «Психічне здоров’я в нерівному світі». У цьому контексті ми підкреслюємо, що кожна людина має право на збереження й зміцнення психічного здоров’я; кожна людина, попри проблеми із психічним здоров’ям, має право бути включеною та повноцінно функціонувати у суспільстві.

Отже, ключові ідеї Всесвітнього дня психічного здоров’я цього року: психічне здоров’я як універсальне людське право; кожна людина повинна мати доступ до отримання якісних послуг із покращення психічного здоров’я; боротьба зі стигматизацією й дискримінацією усіх сфер пов’язаних із психічнім здоров’ям; усвідомлення, що проблеми психічного здоров’я є серйозним загрозливим фактором для благополуччя молодих людей; громадсько-орієнована психологічна допомога – значний крок у зміцнення психічного здоров’я громад.

Ми усі знаємо свій розум й намагаємося зрозуміти свою психіку. Кожна душа – індивідуальна й своєрідна, але наші права – однакові. То ж чи добре ми знаємося на своїх правах? Тому цей рік спонукає нас зробити важливий крок для усвідомлення своїх прав щодо збереження психічного здоров’я.

Що ми можемо зробити ще в цей день? Як свідчать результати опитувань багато людей саме в цей вперше замислюються над своїм психічним здоров’ям. Є перші індикатори проблем з психічнім здоров’ям, якими не можна нехтувати: коливання настрою, порушення сну (надто короткий чи надто тривалий сон) й порушення апетиту, відчуття постійної тривоги й страху, постійна роздратованість, усвідомлення власної безпомічності у життєвих ситуаціях.

Отже, якщо ви побачили ці сигнали у себе, чи у своїх близьких, не зволікайте, обговоріть це у найближчому колі рідних людей, й за потреби зверніться до фахівців.

СТАН МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я У СВІТІ

  1. 450 мільйонів мешканців Землі страждають на психічні розлади та інші психічні захворювання, список яких збільшується з кожним роком.
  2. Щорічно понад 800 тисяч людей по всьому світу здійснюють самогубства. Великий відсоток людей страждають на алкоголізм, наркоманію, мають психічні захворювання, з якими необхідна госпіталізація. Всі вони також потребують допомоги психіатра.
  3. Щорічно 3 мільйони людей помирають в результаті зловживання алкоголем.

За даними ВООЗ, в світі депресією страждають понад 264 млн. людей, біполярним розладом – 45 млн., деменцією – 50 млн., і це тільки офіційно зареєстровані випадки. Депресія стала однією з найпоширеніших у світі причин втрати працездатності.

СТАН МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ’Я В УКРАЇНІ

Статистика в Україні показує жахливі числа. Понад 1,5 млн. мешканців нашої країни страждає від психічних захворювань. Понад 2 мільйонів щороку звертаються за допомогою до фахівців психіатрії та більшість з них госпіталізуються. Нервові розлади різного характеру та різного ступеня важкості є проблемою кожного третього українця. До того ж, наша країна посідає 1-ше місце за кількістю психічних розладів в Європі.

Це статистика до повномасштабного вторгнення. Близько 10 млн. мільйонів українців можуть зіткнутися з ризиком розвитку психічних розладів, таких як депресія та посттравматичний стресовий розлад, внаслідок війни. І це, мабуть, оптимістичний прогноз.

Бережіть себе, по можливості звертайтеся за допомогою до спеціалістів. Психологи та психотерапевти можуть значною мірою покращити ментальне здров’я та попередити розвиток психічних розладів.

Важливо також, щоб в цей День ми запропонували свою допомогу, тому, хто її потребує: добре слово, гарний жарт, фізичну підтримку. І пам’ятаймо, що  при цьому пріоритетним залишається добре слово й підтримка для самих себе. Бережіть себе й своє психічне здоров’я!

Аби перевірити, чи загрожує Вашому ментальному здоров'ю нервовий зрив, пропонуємо пройти невеличкий тест:

Тест “Чи загрожує вам нервовий зрив?”

1. Чи складно вам звертатись до когось із проханням по допомогу?

а) так, завжди - 3 бали

б) дуже часто - 2

в) дуже рідко - 1

г) ніколи - 0

2. Чи думаєте ви про свої проблеми у вільний час?

а) дуже часто - 4

б) часто - 3

в) іноді - 2

г) дуже рідко - 1

д) ніколи - 0

3. Якщо ви бачите, що людині щось не вдається, чи відчуваєте бажання зробити це замість неї?

а) дуже часто - 4

б) часто - 3

в) іноді - 2

г) дуже рідко - 1

д) ніколи - 0

4. Чи довго переживаєте через наприємності?

а) дуже часто - 4

б) часто - 3

в) іноді - 2

г) дуже рідко - 1

д) ніколи - 0

5. Скільки часу ви приділяєте собі ввечері?

а) більш ніж три години - 0

б) одну-дві години - 1

в) більше години - 2

г) ні хвилини - 3

6. Якщо вам щось пояснюють із зайвими подробицями, чи маєте звичку перебивати?

а) так, завжди - 4

б) часто - 3

в) залежно від обставин - 2

г) рідко - 1

д) ні - 0

7. Чи завжди ви поспішаєте?

а) так, постійно - 4

б) часто поспішаю - 3

в) поспішаю як усі, іноді - 2

г) поспішаю лише у виняткових ситуаціях - 1

д) ніколи - 0

8. Чи складно вам відмовитись від смачної їжі?

а) так, завжди - 4

б) часто - 3

в) іноді - 2

г) дуже рідко - 1

д) ніколи - 0

9. Чи доводиться вам мати кілька справ одночасно?

а) так, завжди - 4

б) часто - 3

в) іноді - 2

г) зрідка - 1

д) ніколи - 0

10. Чи трапляється, що під час розмови ваші думки десь далеко?

а) дуже часто - 4

б) часто - 3

в) трапляється - 2

г) дуже рідко - 1

д) ніколи - 0

11. Чи не здається іноді вам, що люди говорять про нудні, марні речі?

а) дуже часто - 4

б) часто - 3

в) іноді - 2

г) зрідка - 1

д) ніколи - 0

12. Чи нервуєте ви, коли стоїте в черзі?

а) дуже часто - 4

б) часто - 3

         в) іноді - 2

г) зрідка - 1

д) ніколи - 0

13. Чи полюбляєте ви давати поради?

а) дуже часто - 4

б) часто - 3

в) іноді - 2

г) зрідка - 1

д) ніколи - 0

14. Чи довго ви сумніваєтесь перед прийняттям рішення?

а) дуже часто - 4

б) часто - 3

в) іноді - 2

г) зрідка - 1

д) ніколи - 0

15. У яком темпі ви розмовляєте?

а) скоромовкою - 3

б) швидко - 2

в) спокійно - 1

г) уповільнено – 0

 

Інтерпретаці ярезультатів тесту

Від 41 до 60 балів. Нервовий зрив для вас - реальна можливість, зверніть увагу на своє здоров‘я. Подібна нервовість може бути наслідком авітамінозу, загальної перевтоми.

Від 20 до 40 балів. Намагайтеся ставитися до життя спокійніше, не сприймайте дрібні невдачі як життєву драму. Ви в змозі контролювати себе самі, спокійно аналізуйте те, що відбувається у вашому житті.

До 19 балів. Вам вдається зберігати спокій і рівновагу. Намагайтеся і надалі уникати надмірних хвилювань.

0 балів. Мабуть, такий результат неможливий для вас, бо він характеризує безініціативну та нудну людину.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар