
Серед свят, присвячених птахам, ряд міжнародних свят: Міжнародний день перелітних птахів, який святкується у другу травневу суботу; День птахів, який прийнято відзначати 4 травня; Міжнародний День птахів, який припадає на 1 квітня. Для нас найбільший інтерес представляє Міжнародний день птахів, у 2017 році припадає на суботу 1 квітня і Обретенье – слов’яно-християнське свято, присвячене птахам. Обретенье за слов’янським народним календарем або слов’янський День птахів в 2017 році буде відзначатися 9 березня в четвер. Міжнародний день птахів у 2017 році відзначається 1 квітня, в суботу.
Як з’явилася ідея свята?
Ідея відзначати свято птахів зародилася в Америці XIX століття. Якщо точніше – в 1894 році, в штаті Пенсільванія, в містечку Ойл Сіті. Шкільний інспектор Чарльз Бебкок вирішив прищепити дітям корисний навик – навчити їх піклуватися про птахів, що під безліч водилися в околицях містечка. Проводити показові уроки здалося йому неправильним – навряд чи діти сприймуть хорошу ідею, якщо їх доведеться змушувати годувати пернатих. Щоб залучити дітлахів до настільки корисного заняття, він вирішив організувати загальноміське свято – благо, в масштабах маленького містечка це виявилося не настільки складним. Таким чином, на думку Бебкока, можна було вбити двох зайців – дати дітям привід повеселитися і навчити їх робити будиночки і клітки для птахів. Перший свято пройшов з нечуваним успіхом, причому міська рада Ойл Сіті постановив відтепер відзначати День птахів щорічно. Через кілька років ідея Birds Day поширилася і на сусідні штати.
До початку XX століття вся країна захоплено відзначала День птахів, а через десятиліття до свята долучилася і Європа, перейнявши американську традицію.
Проблема захисту птахів вже в той час хвилювала багато розвинені країни. І в 1902 році була підписана міжнародна конвенція, покликана охороняти птахів, корисних для сільського господарства. Чинності вона набула лише в грудні 1905 року, тому першою датою святкування міжнародного дня птахів вважається 1 квітня 1906 року.
Сьогодні Birds Day відзначається в США практично в тому ж вигляді, що й століття тому – з повчальними уроками з виготовлення годівниць, з розповідями про життя птахів, зі збором коштів на користь пташиних заповідників і притулків. Святкування міжнародного Дня птахів актуально, як ніколи. Кількість зниклих видів обчислюється сотнями, а повне знищення птахів може спричинити за собою непередбачувані наслідки для людства. Тому головною метою проведених заходів є збереження видового різноманіття та чисельності пернатих.
"Обретенье" (Набуття) або слов’янський День птахів у 2017 році відзначається 9 березня.
"Обретенье" – це народна назва церковно-православного свята Обрітення глави Іоанна Предтечі. Як і багато інших, це свято сягає корінням в далеке язичницьке минуле наших предків-слов’ян. Так, наприклад, вважалося, що в цей день природа повертає на весну, а птахи починають готується до повернення додому. Було прийнято вважати, що перелітні птахи, тобто виконуються слов’янські землі на зиму відлітають в Ірій – язичницький аналог Раю, де і перечікують суворі морози. В день Набуття або Іванів день «птахи небесні» починають готуватися до повернення додому, збираючись у зграї в чертогах Вирію.
22 березня - Свято Жайворонку
22 березня – в день весняного рівнодення святкують Жайворонки. Вважалося, що в цей день повертаються на батьківщину жайворонки, а за ними летять і інші перелітні птахи.
День весняного рівнодення – це дуже важливий день у всіх стародавніх культурах. День, коли «земля закінчує свій зимовий шлях». Наші пращури вважали, що після цього дня наступає весна, прилітають птахи та починають будувати гнізда, а того, хто зуміє нарахувати в цей день сорок пташок, весна винагородить дарами.
Саме жайворонки, за народним уявленням, повинні були принести на своїх крилах довгоочікувану весну. А щоб прискорити цей процес, «пекли фігурки птахів з розкритими крильцями, з оченятами-родзинками, обсипані цукром». За стародавніми традиціями, «всі члени родини отримували таку пташку - рум’яну, хрустку, апетитну, але не з’їдали відразу, а приймалися кликати весну, хто на що здатний. Забиралися на дахи, підкидали пташок вгору і намагалися співати-кричати голосніше, щоб Весна почула». «Весну закликали», виконуючи найдавнішу закличну «Благослови, мати весну…», веснянку «Щебетала пташечка» та інші пісні.
І з настанням весни народ вшановував повернення перелітних птахів додому. За народними повір’ями птахи завжди були провісниками весни, і навіть в той час люди не могли не помічати користь, яку ті їм приносили. Тому розорення пташиного гнізда, а вже тим більше вбивство птаха вважалося великим гріхом.
Немає коментарів:
Дописати коментар