пʼятниця, 12 травня 2017 р.

ДОЛОНЯ ДО ДОЛОНІ

ЛЕБЕДІ МАТЕРИНСТВА


Мріють крилами з туману лебеді рожеві,
Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві.
Заглядає в шибку казка сивими очима,
Материнська добра ласка в неї за плечима.
Ой біжи, біжи, досадо, не вертай до хати,
Не пущу тебе колиску синову гойдати.
Припливайте до колиски, лебеді, як мрії,
Опустіться, тихі зорі, синові під вії.
Темряву тривожили криками півні,
Танцювали лебеді в хаті на стіні,
Лопотіли крилати і рожевим пір’ям,
Лоскотали марево золотим сузір’ям.


Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу,
Виростуть з тобою приспані тривоги.
У хмельні смеркання мавки чорноброві
Ждатимуть твоєї ніжності й любові.
Будуть тебе кликать у сади зелені
Хлопців чорночубих диво-наречені.
Можеш вибирати друзів і дружину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
За тобою завше будуть мандрувати
Очі материнські і білява хата.
І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі.
Стануть над тобою, листям затріпочуть,
Тугою прощання душу залоскочуть.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
     Володимир Симоненко

Для кожної людини мама – це найрідніша, улюблена і важлива людина. Всім нам мама дарує можливість жити і радіти кожному дню, на протязі всього шляху розділяє з нами печалі і радості, оберігає від усіляких земних негараздів і набуває захист, незважаючи ні на що. Ще в стародавні часи красу і принадність материнства передавали в своїх творах багато поети і художники. Крім цього, сьогодні існує понад офіційний спосіб висловити захоплення цій непростій воістину жіночої «професією» — щорічне проведення Міжнародного дня матері.

Якого числа відзначається Міжнародний день матері?

Це зворушливе і приємне свято має свою багатовікову історію. Традиція відзначати День матері була поширена ще в Стародавній Греції і Римі. Греки здавна шанували богиню Гею – мати всього живого на Землі, і в один з весняних днів поклонялися їй. Римляни присвячували прославлення матері всіх їх покровителів – Кібеле, цілих чотири березневих дня (22-25 березня). Англійці три століття тому, на четверту неділю Посту, згідно з рішенням короля Генріха III, відзначали «Мамину неділю». В цей день всі діти, які самостійно заробляли гроші, перебуваючи у служінні в багатих сім’ях, повинні були прийти в батьківський будинок з подарунками і гостинцями. Тоді, в  17-го столітті англійський День матері прирівнювався до офіційного свята, тому, щоб відлучитися від роботи і провідати неньку, кожен бажаючий міг попросити у господаря вихідний.
Історія сучасного Міжнародного дня матері зародилася в США. 7 травня в 1907 – му році в Західній Вірджинії, мало кому невідома, побожна бабуся на ім’я Мері Джервіс передчасно пішла з життя. Про цю подію не впізнав би весь світ, якби не донька покійної – Анна Джервіс. Поховавши матір, дівчина вирішила, що звичайною церковної поминальної служби по покійниці не зовсім достатньо. Змучена горем, дочка хотіла, щоб кожна мама в світі мала свій пам’ятний день в році, який можна присвятити спілкуванню з дітьми та близькими. Тоді, заручившись підтримкою однодумців, відчайдушна Ганна відправила в багато державні установи та органи влади безліч листів з проханням присвятити всього лише один день вшанування матерів. Через три роки такої активної діяльності, ідея Ганни Джеверс нарешті втілилася в реальність. І в 1910 році влада Америки вирішили затвердити Міжнародний день матері, дата святкування якого припадала на другу неділю травня. Сьогодні в це свято прийнято вітати своїх мам, дякувати їм за щиру любов, відданість, доброту і турботу, дарувати квіти, приємні подарунки, поцілунки і найтепліші обійми. Також, на честь Міжнародного дня матері чоловіки вітають своїх жінок за отриману радість бути батьком.
Міська бібліотека вирішила відзначити день матері своєрідним флеш-мобом: протягом декількох тижнів ми пропонували нашим читачкам залишити контур своєї долоні на папірці, а потім в ці паперові долоні "вбралася" пара лебедів. Як відомо, лебеді - символ любові і вірності. І ще один чудовий символ лебедів, як образ материнства, дав нам прекрасний вірш Володимира Симоненка, винесений в епіграф. Милі жінки, улюблені мами, зі святом вас!








Немає коментарів:

Дописати коментар