
Туберкульоз - хвороба підступна. Перш за все тому, що на ранній стадії її важко діагностувати самостійно. Не звертаючи уваги на такі симптоми, як слабкість, підвищена стомлюваність, зниження апетиту, втрата ваги або підвищена тепература (в межах 37 - 37,5 ° C), людина може пропустити початок цієї важкої хвороби, що може нести загрозу не тільки персонально його здоров'ю і навіть життю, але і здоров'ю оточуючих.

Раніше, ще кілька десятків років тому, туберкульоз вважався хворобою маргіальних особистостей: бездомних, волоцюг, наркоманів, колишніх ув'язнених тощо Але з 1995 року, коли Україна переступила епідеміологічний поріг (50 хворих на 100 тис. населення), ситуація не тільки не стає краще, але і продовжує погіршуватися. На даний момент епідеміологічний поріг перевищено вже більш ніж в два рази.
І хоча соціально вразливі категорії населення продовжують залишатися основними і поширювачами цього захворювання, у багато разів збільшився ризик захворювання і для більш соціально захищених верств населення. Не останню роль в цьому грає простота поширення інфекції, яка передається повітряно-крапельним шляхом, а, потрапляючи в організм, до пори до часу (інколи десятиліттями) ніяк не проявляє себе, чекаючи сприятливих для себе умов.
Поштовхом для розвитку хвороби може послужити зниження імунітету, неправильне або недостатнє харчування, нехтування правилами гігієни, та інше. Або, навіть будучи цілком здоровою людиною, що веде правильний спосіб життя, можна стикнутися, навіть не знаючи того, з людиною, що хворіє на відкриту форму туберкульозу - у громадському транспорті, у черзі в магазині чи десь в іншому місті, для якого характерне велике скупчення людей. І тоді шанс захворіти на туберкульоз значно підвищується.
Найбільшу тривогу викликає те, що Україна стала однією з ведучих країн у світі за мультирезистентними формами туберкульозу, які не піддаються традиційному лікуванню. Це сумне "досягнення", особливо з урахуванням того факту, що Україна також лідирує за кількістю хворих на туберкульоз на тисячу населення серед усіх європейських країн.
Будь-яку хворобу легше запобігти, ніж лікувати, звістно, це стосується і туберкульозу. Тому дуже важливо знати заходи профілактики туберкульозу:
• Оздоровлення організму, підвищення імунітету, озеленення міст, поліпшення умов праці та життя,раціональне харчування.
• Специфічна профілактика: введення всім новонародженим спеціальної вакцини, а за потреби - підліткам і дорослим.
• Не споживати харчові продукти із підвищеним вмістом барвників, консервантів та інших токсичних продуктів.
• Уникати шкідливих звичок.
• Загартовуватися, захищати свій організм від різних захворювань.
• Дотримуватися режиму дня, не допускати перевтоми, більше бувати на свіжому повітрі - бактерії туберкульозу не витримують сонячного світла.
• Бактерії туберкульозу дуже стійкі до різних чинників: холоду, тепла, вологості, чудово зберігаються у домашньому пилу. Тому потрібно стежити за порядком і чистотою, систематично провітрювати приміщення, в якому перебуваєте, регулярно робити вологе прибирання.

Хвороба не обирає, хто перед нею: дорослий чи дитина, хлопець чі дівчина. Але, якщо дотримуватися цих заходів профілактики та уникати шкідливих звичок, надаючи перевагу здоровому способу життя, можна значно ускладнити туберкульозу шлях до свого організму.
Про все це, та ще багато іншого, що стосується туберкульоза, розповіла учням 6-х та 8-го класів ЗОШ №1 лікар-фтізіатр ЮМЛ Богатирьова Олена Володимирівна на зустрічі, яку підготувала та провела бібліограф ЮЦБМ Новицька Ф.А.