пʼятниця, 29 липня 2022 р.

29 липня - День Сил спеціальних операцій ЗСУ

 


Гасло Святослава Хороброго «Іду на ви» стало бойовим гаслом еліти українського війська – Сил спеціальних операцій (ССО). Це окремий рід військ Збройних сил України, який виконує надскладні завдання. ССО складаються зі спеціальних підрозділів, укомплектованих військовими фахівцями високого класу, які мають спеціальну підготовку у сфері розвідки, прямих акцій та військової підтримки виконання складних, небезпечних, інколи політично чутливих завдань.


Історія створення Сил спеціальних операцій ЗСУ починається з 2007 року, з директиви міністра оборони України – сформувати спочатку Управління Сил спеціальних операцій як структурний підрозділ Генерального штабу. Але окупація Криму російськими військами та вторгнення на Донбас пришвидшило процес формування ССО і виокремлення їх у окремий рід військ.

16 червня 2016 року Верховна Рада дозволила створити Сили спеціальних операцій та Високомобільні десантні війська, що й було виписано в законі. За цей закон проголосували 256 народних депутатів.

А вже 26 липня 2016 року Президент Петро Порошенко підписав Указ «Про День Сил спеціальних операцій Збройних сил України». Очільник Держави зазначив, що враховуючи важливу роль Сил спеціальних операцій у забезпеченні обороноздатності країни та героїзм особового складу, виявлений під час проведення Антитерористичної операції на Сході України, ним було прийнято рішення встановити в Україні 29 липня Днем Сил спеціальних операцій ЗСУ, і відзначати його щорічно.

Слова «Нас не видно, але ми тут. Нас не чути, але ми є» з пісні «Тихо прийшов, тихо пішов», авторства сержанта-спецпризначенця Андрія (Riffmaster) Антоненкаличать Силам спеціальних операцій України якнайкраще. Подробиці бойових завдань та військових інформаційно-психологічних операцій, що проводять ССО в зоні проведення Операції об’єднаних сил, на загал не виносяться. Прізвища й навіть позивні виконавців утаємничені, обличчя на світлинах і відео закриті. 29 липня – день «сталевих».

Від 2016 року 29 липня – у встановлений Указом президента День Сил спеціальних операцій – «сталеві» приймають вітання. Але, як вони самі кажуть, цей день не святкують. Згадують загиблих товаришів.

29 липня 2014-го стало одним із найтрагічніших днів: тоді одночасно загинуло найбільше спецпризначенців. В районі села Латишеве на Донеччині розвідувальні групи (загалом 19 бійців), що їх очолювали капітани Тарас Карпа та Кирило Андрієнко, висунулись на пошук пілота збитого українського літака Су-25. Потрапили в засідку. В бою загинули 10 військовослужбовців 3-го окремого полку спецпризначення, що на той час разом із 8-м полком підпорядковувався Головному управлінню розвідки Міністерства оборони.

За станом на 2021 рік, від початку російсько-української війни загинули щонайменше 70 спецпризначенців. До їхніх рідних у День захисника України 14 жовтня та День ССО приїжджають бойові побратими та представники Командування Сил спецоперацій. Це традиція.

Закон «Про основи національного спротиву» визначив провідну роль Сил спеціальних операцій Збройних Сил України в організації, підготовці, підтримці та веденні руху опору.
З дня ухвалення Закону ССО України почали виконувати завдання зі створення розгалуженої системи підрозділів Руху опору.
Нині у складі Сил спеціальних операцій діє потужна мережа, до якої входять підготовлені загони так званих «партизанів».
За законом вояки Руху опору працюють на перешкоджання діям агресора, їх залучають до проведення різноманітних спеціальних операцій.
Саме ці завдання воїни Руху опору почали виконувати тільки-но в країні було оголошено воєнний стан. Бійці цих підрозділів з перших днів вторгнення і донині працюють на окупованій території по всій Україні, проводять розвідку у тилу противника, здійснюють диверсійні заходи тощо.
Результати їхньої роботи – це знищені особовий склад і техніка противника, командні пункти та шляхи сполучення, вдале перешкоджання просуванню ворожих військ.




Поки ви читаєте цей текст, десь у ворожому тилу
працюють оператори ССО України.
Зокрема, і задля того, щоб ви мали можливість спокійно читати цей текст.


Сторінка Командування Сил Спеціальних операцій ЗСУ у фейсбуці:
https://www.facebook.com/usofcom



Немає коментарів:

Дописати коментар